Mi tekintünk egy hivatásban professzionálisnak?

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jxd6xe82′ admin_preview_bg=”]

Mi tekintünk egy hivatásban professzionálisnak?

Egyre több a magát professzionálisnak nevező szakma, szakember. A szolgáltatásokat igénybe vevők pedig kapkodják a fejüket, ha azt látják, hogy valaki neve mellett szerepel, hogy ő professzionális.

• Mi is az igazság a professzionalizmussal kapcsolatban?
  • Ki mondhatja magáról,hogy professzionális egy szakmaterületen?
  • Ki mondhatja magáról, hogy professzionális kineziológus?

Ezekre a kérdésekre szeretnénk választ adni.

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jxd72hoy’ admin_preview_bg=”]

A professzionális jelentése

A Wikipédia szerint a professzionális a következőt is jelenti:

Szakképzett és gyakorlott (személy), aki már elsajátította szakmája részleteit, és ezeket megfelelően és eredményesen alkalmazza tevékenységében. Az alkalmazás tökéletességének különböző szintjeit az elért eredmények mennyisége és minősége mutatja.

Az angol Webster értelmező szótár szerint a professional olyan személyt jelent, aki bizonyos foglalkozást gyakorol, illetve, aki nagy szakértelemmel végez valamit.

Nagyon sok meghatározást vizsgálhatnánk még meg, de pár visszatérő elem mindegyikben található.

A professzionális szakember

• hivatásszerűen végzi tevékenységét,
  • magas színvonalon teszi ezt,
  • a tevékenységet gyakorlót jellemzi a tevékenységhez kapcsolódó speciális gondolkodásmód.

Egyet lehet érteni Lowendahllal2, aki azt mondta, hogy professzionalistának az tekinthető, aki bizonyos szakmába tartozik. Azon a véleményen volt, hogy a szakmai szervezetbe tartozásmindenképpen jót tesz a cégeknek, a szakmának, mert így könnyebben és gyorsabban tudják szakmai hírnevüket felépíteni. Amikor egy szakma kialakul, akkor ez magával hozza minősítést és a szakmai normákkialakulását is.

A szakma legfontosabb jellemzői (Nádor, 2005.):

• tudásanyag, magas képzettség,
  • a tudás alkalmazása, tapasztalatok felhasználása az ügyfelek érdekében,
  • etikai normákon alapuló, önszabályozó szakmai szervezet, melyet a tagok alkotnak.

A kineziológia, mint szakma ezeknek a feltételeknek teljes mértékben megfelel.

Több nemzetközi és nemzeti szervezet fogja össze a gyakorló, szakmájukat hivatásszerűen végző kineziológusokat.

A Magyarországi Kineziológiai Alapítvány hazánkban olyan szakmai szervezet, amely tagja több nagy nemzetközi kineziológiai szervezetnek. Az International Kinesiology College (IKC) valamint az International Association of Specialized Kinesiologists (IASK) tagja is.

A szakma működését szabályozó etikai normákat (https://www.magyarkineziologiaialapitvany.hu/mi-a-kineziologia/etikai-kodex/) a tagok és gyakornokok magukra kötelezőnek fogadják el. Folyamatban van a tagsággal együttműködve a MKA saját etikai kódexének a kidolgozása.

Hivatalosan professzionális kineziológusnak a jelenlegi nemzetközi szakmai szabályok szerint az minősülhet, aki az IKC által előírt szakmai követelményrendszernek megfelelt és vizsgát tett. (https://ikcl.worldsecuresystems.com/about-professional-school) Hazánkban jelenleg 2 fő rendelkezik az IKC Professzionális Kineziológusa címmel. (Nem felejtjük el azt sem, hogy sokan a professzionális szót használják a nagyszerű, kiemelkedő jelző helyett, de nemzetközi szinten a nemzetközi vizsgát tett – nemzetközi certificate-tel rendelkező – kineziológusok használják a fenti címet. Hogy ez helyes, vagy nem, nem a mi dolgunk eldönteni. A vizsga bárki számára nyitott, a követelményrendszer az MKA honlapján megtalálható.)

Az MKA tagjai közül többen elkezdték az MKA által kidolgozott és az IKC által elfogadott minősítő vizsgákat. Ennek követelményrendszere megfelel az IKC professzionális kineziológusi vizsgájának: https://www.magyarkineziologiaialapitvany.hu/minositesi-rendszer/

Az MKA célja, hogy összefogja azon kineziológus szakembereket, akik valóban hitelesen akarják és tudják képviselni a kineziológiai szakmát és megfelelnek a minősítő vizsgákon. A víziónk, hogy zömében olyan kineziológusok dolgozzanak hazánkban, akik magas színvonalon képesek a szakmájukat képviselni itthon és a világban egyaránt.

Ha Ön kineziológust keres, akkor győződjön meg arról, hogy az illető tagja-e szakmai szervezetnek (ez fontos az etikus működés miatt) és vizsgálja meg azt is, hogy milyen végzettségekkel rendelkezik az illető.

[av_social_share title=’Osszd meg bejegyzésünk másokkal is!’ style=’minimal’ buttons=’custom’ share_facebook=’aviaTBshare_facebook’ share_mail=’aviaTBshare_mail’]
[/av_one_half]

[av_textblock size=’15’ font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-jpwczf1k’ admin_preview_bg=”]

Amennyiben taggá szeretnél válni, akkor OLVASD EL A TAGSÁG FELTÉTELEIT ÉS REGISZTRÁLJ!

[av_comments_list]